A függőség ne nyomja rá a bélyegét az egész életedre – Van kiút!

Amikor még részmunkaidőben dolgoztam asszisztensként az egyetem mellett, gyakran vezetett az utam a közeli nyomdába. A cég, akiknek dolgoztam, sok nyomtatott anyaggal dolgozott, valamint előfordult, hogy tervrajzokat is kellett nyomtatnom, így már ismerős ismerős voltam a nyomdában. Bár nem láttam részletesen a kulisszák mögé, de ami a szemem előtt zajlott, az is nagyon izgalmas volt számomra. Már az a néhány gép, ami az előtérben volt… De végignézve a portfóliójukat, még annál sokkal izgalmasabb dolgok is akadtak. A nyomda egyébként az egész város kedvence – nem véletlenül. Esküvői meghívóktól kezdve, marketinganyagokon és díszítőelemeken át, egészen a hétköznapibb nyomtatnivalókig mindenben állnak az ügyfelek rendelkezésére.

Egy időben komolyan elgondolkoztam rajta, hogy kipróbálnám a nyomdai munkát, de aztán egy ismerősöm felvilágosított, hogy ez diákmunka esetén általában komoly fizikai állóképességet és erőt igényel, úgyhogy erről lemondtam, mert ha néhány kilónyi cuccot meg kell emelnem, az nekem már bőven sok… Persze biztos erősödtem volna napról napra, de úgy döntöttem, nem a nyomdában szeretném elérni ezt a fejlődést.

Azóta már sok idő eltelt, és csak egy régi emlék az asszisztensi pozíció, de ha kell, a mai napig segítségemre van a nyomda.

Vannak azonban komolyabb problémák az életben, ezt nemrég megtapasztaltuk családon belül – így ez a történet most a Felépülők csapatáról szól, akik függőknek segítenek abban, hogy alkohol nélkül tudják élni a mindennapjaikat. A Felépülőkről akkor olvastam először, amikor a neten kétségbeesve kerestünk nagybátyámnak segítséget, amikor már belátta ő is, hogy egyedül nem fog menni a leszokás. Ha megengeditek, be is mutatnám röviden az oldalt. Már a kezdőlapon megannyi információval találkozhatunk: a szemünk elé tárul például a szőci Felépülők Központ képe, a szakemberekről is találunk fotót, valamint a felső sávban elolvashatjuk röviden a tudnivalókat az aktuális induló csoportokkal és az alkalmasságival kapcsolatban. A menüpontok segítik az eligazodást, például ha időnk engedi, kifejezetten ajánlani tudom a Blog felületüket alapos tanulmányozásra. Itt több olyan cikk is található, amely kicsit mélyebb betekintést nyújt az alkoholizmus különböző aspektusaiba, nekem nagyon hasznos volt ezeket elolvasni, mert mégis érthető volt még nekem, egy abszolút laikus számára is.

De milyen csoportokról is van szó? Hogy működnek a bentlakásos rehabilitációs intézetek? A Felépülők alapul vette a függőségekben már évtizedek óta kiemelkedően hatékony, Amerikából származó Minnesota-modellt, és kifejlesztette a saját, 28 napos bentlakásos programját. A bentlakásos rehabilitációs intézetek között kiemelkedő körülményeket kínálnak: négy hetet a résztvevők egy Veszprém megyei, természetközeli házban töltik, sorstársaikkal és egyedül is részt vesznek különböző foglalkozásokon és programokon, valamint rendszerben találják magukat, szabályokkal, a megszokott környezettől távol. Mindezek abban segítik őket, hogy távol kerüljenek megszokott mindennapjaiktól, és új megküzdési stratégiákat, valamint rutint alakítsanak ki – olyat, melynek az alkohol nem része.

bentlakásos rehabilitációs intézetek

A Minnesota-modellnek több fontos eleme is van: például a sorstársak, a csoport ereje, a saját felépülési élménnyel rendelkező mentorok, valamint a függő környezetének bevonása.
A közösség ugyanis megtartó erővel bír, a megosztások, felismerések mind segítik azt, hogy érezze a függő, hogy nincs egyedül az érzéseivel, problémáival. A filmekből, sorozatokból ismert AA gyűlések egyik fő ereje is ez: az intenzív program utáni utánkövetés, csoportba járás segíti a tartós absztinenciát.
Az a szakember, aki maga a is megtapasztalta a függőséget, teljesen más minőségben tud segíteni függő társainak – egyúttal „kézzel fogható” példaként szolgál olyan szempontból, hogy tényleg mindig meg lehet találni a kiutat. Ez is egy fő ereje a módszernek.
Az alkoholbeteg pedig nem választható el teljes mértékben attól a környezettől, amelyben függővé vált. Ezért a hozzátartozók is segítséget kapnak, illetve bevonják őket is a gyógyulási folyamatba, hiszen nemcsak a függő, hanem szerettei is közelről érintettek.

Ha valakinek nincs sok előző ismerete a bentlakásos rehabilitációs intézetekkel kapcsolatban, vagy épp ellenkezőleg, rossz érzést kelt benne a puszta gondolata is az ilyen helyeknek, akkor biztos leszek benne, hogy a Felépülők új perspektívát nyújt majd.